Péče o nehty a ruce

Péče o ruce a nehty

Aby ruce a nehty vypadaly krásně,musíme se o ně starat.Pokud máte suchou pokožku rukou,dopřejeme jí peeling,masáž,masku a nejdůležitější je používat  krém na ruce a nehty.

Vhodný je i parafínový zábal,pokožka je viditelně jemnější.Míváte-li studené ruce,máte asi špatný krevní oběh,na to jsou vhodné masáže.Začneme masírovat konečky prstů a postupně krouživými pohyby postupujeme k zápěstí.Každý prst promasírujeme 3 x.K masáži použijeme olejíček,balzám na ruce,mléko na ruce,jemný krém.

Rozdělení pokožky rukou je zhruba takovéto:

NORMÁLNÍ,NAPNUTÁ,ale přiměřeně měkká. O tyto ruce se staráme pomocí denního,pracovního a nočního krému,který může být mastnější a obsahovat vitamínmy A,E a F.

SUCHÁ AŽ ŠUPINATÁ kůže.Tyto ruce budou potřebovat velmi šetrná tekutá mýdla a pravidelnou péči.Pokud máte pocit ,že v některých obdobích vás kůže na rukou svědí a objevují se drobné prasklinky,může jít o citlivou kůži se sklonem k tvorbě ekzému.V létě je kůže většinou v lepším stavu,ale v zimě je to horší.

CITLIVÁ KŮŽE  na rukou je většinou méně pigmentovaná,bledá a kůže okolo nehtů může být napnutá.Snadno se podráždí,vyžaduje speciální péči a přípravky.Má sklon k alergickým reakcím při působení vnějších vlivů,které se  mohou projevit šupinkováním,zčervenáním až drobnou vyrážkou,kopřivkou.V některých případech může dojít až k zabarvení do fialova a k mírnému otoku.

VLHKÁ ,MĚKKÁ A PRUŽNÁ kůže na rukou svědčí o větší hydrataci.Většinou je vlhkost rukou na obtíž a tak si je více myjeme.Nanášet mastné přípravky není třeba a ani se nevstřebají.Mastnotá zůstává na povrchu jako olej ne vodě.V tomto případě doporučujeme ošetřující mléka,které jsou na bázi olej/voda a tak se lépe vztřebají.Pokud je pocení rukou opravdu obtěžující ,navštivte lékaře.Mohlo by jít o onemocnění/hyperhidróza /.

Rozdělění nehtů podle kvality na čtyři typy:

NORMÁLNÍ /PEVNÉ NEHTY jsou tvrdé a přesto elastické,aby se přizpůsobily každodennímu zatěžování .Aby nehet zůstal zdravý,je i zde důležitá péče,která nehet chrání a ošetřuje.

SUCHÉ /LÁMAVÉ má vysoké procento navštěvníků manikérek a nehtových studií.Jsou křehké,často se na volném konci třepí a mají sklon k nathnutí.Nehtům chybí elasticita a odolnost.Pravidelná péče má rozhodující význam pro zlepšení vzhledu nehtů.Ošetřovací prostředky a regenerační účinné látky vracejí nehtům elasticitu a odolnost.

MĚKKÉ/FLEXIBILNÍ NEHTY se ohýbají ve všech směrech a pod tlakem nevyvíjí odpor,podobají se silnější kůži.Nehty se lehce natrhnou.Lak na nehty se brzy odlupuje a ani modelovací hmota nedrží.

POŠKOZENÉ NEHTY potřebují stejnou základní péči jako suché lámavé nehty.Za poškozené nehty se považují především nehty OKOUSANÉ.S těmi se těžko narodíme.Tuto vadu si způsobuje člověk sám.Většinou je okusování nehtů spojeno s nějakým psychickým problémem.Okousané nehty vypadají otřesně.Existuje hodně přípravků podporující odstranění tohoto zlozvyku. 

Všeobecná hlediska ovlivňující kvalitu nehtu:

Úraz,trauma,silný stres,nemoci,léky,operace.

Nemoci nehtů - MUDr. Ivana Krajsová

Nehty na rukou i nohou představují nedílnou součást lidského těla, a jsou-li hezké a upravené, tvoří ozdobu žen i mužů. Zdravé nehtové ploténky jsou hladké, lesklé, pevné, bez barevných změn a třepení. Některá onemocnění mohou způsobit výraznou a nevítanou změnu jejich vzhledu. Příčina však nemusí být přímo v nehtech samotných. Mnohé nemoci vnitřních orgánů, stejně jako některá vrozená onemocnění, se projevují změnou vzhledu nehtové ploténky. Také řada kožních chorob vyvolává současně i změny na nehtech. Nejčastějším onemocněním postihujícím primárně nehty je mykotická (houbová) infekce

Změny nehtů vyvolané nemocemi vnitřních orgánů

Webnode

Nehty tvaru hodinového sklíčka jsou součástí syndromu paličkovitých prstů, které mohou provázet onemocnění plic, jater nebo střev. Jsou považovány za časná znamení různých nemocí vnitřních orgánů. Existují však také zcela samostatně, bez jakékoliv další nemoci. Často se dědí.

Lžičkovité nehty vznikají zanořením nehtové ploténky. Příčinou bývá podvýživa, nedostatek vitaminů řady B a železa, někdy též nádory horní části zažívacího traktu.

Nehty barvy mléčného skla jsou opálově bílé a mohou se vyskytovat u pokročilých jaterních a střevních onemocnění. Vyskytují se však i familiárně (tedy u různých členů téže rodiny) bez jakékoliv příčiny.

Červeně zbarvené nehty různého rozsahu bývají příznakem onemocnění ledvin.

Hnědočervené zbarvení poloviny nehtové ploténky může upozorňovat na možnost ledvinného selhání. Tento nález se po transplantaci ledvin upravuje. Změnou nehtů se může projevit jakékoliv těžší onemocnění. Ať již pouze v jejich kvalitě (snadné lámání a třepení nehtů), nebo přímo změnou tvaru a vzhledu nehtů. Jsou známy případy, že několik týdnů po proběhlém těžkém onemocnění se na všech nehtech symetricky objeví například zanořené příčné proužky, které postupně rovnoměrně odrůstají.

Změny na nehtech vyvolané poraněním

Charakter těchto změn je závislý na tíži poranění. Při těžkém úraze dochází většinou ke krvácení pod nehtovou ploténku, což se projeví zčervenáním, zmodráním či zfialověním nehtu, postupným nadzvedáváním nehtové ploténky a jejím úplným odloučením. Poté dorůstá nový nehet. Pokud však při poranění došlo k poškození nehtového lůžka, může být nový nehet různě zdeformovaný. Při mírném traumatu, například tlakem těsných bot, se objevují jen drobné červenohnědé plošky z mírného krvácení pod nehtové ploténky. Tato ložiska bývají často symetricky uložená, většinou na palcích, ale není to pravidlem. Chronická mírná poranění nehtových valů nešetrnou manikúrou způsobují vznik drobných bělavých proužků uložených rovnoměrně s linulou (bělavou ploškou měsíčkovitého vzhledu u nehtového lůžka). Tyto proužky postupně odrůstají.

 

Změny na nehtech při kožních chorobách

Typická kožní nemoc postihující také nehtové ploténky je lupénka. Projevuje se dokonce několika různými variantami. Jedním z typických příznaků je dolíčkování nehtů. Nehtové ploténky vypadají, jako by je někdo popíchal špendlíkem. Nacházíme nepravidelně uspořádané drobné mělké dolíčky na několika nebo i všech nehtech. Ztluštění nehtových plotének, jejich drolení a přítomnost žlutavých, takzvaných olejových skvrn pod nehtem je dalším typickým příznakem lupénky. Virové bradavice mohou růst na nehtových valech a utlačovat a deformovat nehtovou ploténku nebo se mohou vklínit i pod nehet, který potom nadzvedávají a odtlačují od nehtového lůžka. Chronická, dlouhotrvající ekzematozní ložiska na rukou či nohou, zejména v blízkosti nehtových valů, vyvolávají dystrofické změny nehtů. Projevují se ztrátou lesku, zhrubnutím nehtové ploténky, roztřepením okrajů a jsou provázeny jejich snadnou lámavostí. V těchto případech je potřeba si uvědomit, že příčina není v nehtech samotných. Občas se totiž setkáváme s tím, že toto postižení je považováno za „plíseň“ na nehtech a nemocným je doporučováno stržení nehtů. Což však v tomto případě problém neřeší. Kožní nádor melanom může vznikat také přímo pod nehtovou ploténkou. Vytváří hnědočerné ložisko prosvítající pod nehtem, které může připomínat drobné krvácení. Na rozdíl od hematomu se však neposunuje s růstem nehtu, naopak se stále zvětšuje a brzy vyrůstá zpod nehtového lůžka na okolníkůži. Při nálezu hnědé pigmentace pod nehtem je vždy nutná konzultace s kožním lékařem.

Změny nehtů způsobené mykotickou infekcí

Zdravé nehty bývají postiženy vzácně, většinou je napaden nehet poškozený úrazem, utlačovaný těsnou obuví nebo nehty špatně vyživované v důsledku zhoršeného cévního zásobení dolních končetin. Existují též jedinci vrozeně méně odolní vůči této infekci, kteří onemocní častěji a i po vyléčení se jim infekce opakovaně vrací. Nehty na rukou jsou postiženy méně často než nehty na nohou. Na nohou se infekce přenáší z meziprstních prostorů, na rukou z mykotických ložisek na kůži trupu nebo kštice. Onemocnění postihuje jeden nebo více nehtů, výjimkou nejsou ani nemocní s postiženými všemi nehty na nohou. Na rukou je onemocnění všech nehtů vzácnější. Infekce se projevuje většinou bělavým nebo žlutavým zbarvením okraje nehtové ploténky, které se postupně rozšiřuje dál po nehtu. Ten ztrácí lesk, nehtová ploténka se ztlušťuje, hrubne a pod nehtem se tvoří nánosy rohovitých hmot, které mohou odtlačovat nehtovou ploténku od lůžka. Takto postižené nehty špatně a pomalu rostou, protože se snadno drolí a ulamují. Klinický vzhled nehtů je pro mykotické onemocnění celkem typický, přesto je nutné stanovit diagnózu vždy až na základě takzvaného mykologického vyšetření, které prokáže pravou příčinu. Původcem onemocnění jsou asi v 95–97 % antropofilní houby zvané dermatofyty (Trichophyton rubrum a trichophyton mentagrophytes), zbývajících 3–5 % onemocnění vyvolávají kvasinky (Candida albicans). Existuje ještě řada změn nehtů, jejichž příčinu se nám nepodaří prokázat. Platí to například o relativně častém lámání nehtů, jejich třepení nebo ztrátě lesku. Nehtové ploténky mohou být také poškozeny nešetrnou manikúrou, lakováním i odlakováváním nehtů, nadměrným máčením rukou v saponátech či jiných agresivních chemikáliích. Nošení těsných bot způsobuje špatné prokrvení konečků prstů s následnýmpoškozením nehtových plotének a zvýšenou možností uchycení mykotické infekce. Léčba poškozených nehtů je velmi obtížná a v některých případech ani není možná. Vždy se musíme snažit odstranit vyvolávající příčinu, ať se již jedná o onemocnění vnitřních orgánů, či kožní nemoci.

V případě kožního nádoru melanomu je základní léčebnou metodou chirurgické odstranění nádoru, které je bezpodmínečně nutné. Při mykotické infekci nehtů je možné volit místní nebo celkovou léčbu.

Nutno říci, že efekt místní léčby u nehtů lze očekávat pouze v případech mírného postižení, kdy je infekce na méně než polovině nehtové ploténky. Při postižení více nehtů a celých nehtových plotének jsou mnohem účinnější moderní systémově podávané antimykotické preparáty s dobrým efektem při postižení nehtů dermatofyty a kvasinkami. Základní podmínkou pro tuto léčbu je mykologické vyšetření, které prokáže houbovou infekci a její přesný typ. I po chirurgickém odstranění nehtů pro onychomykózu (plísňové onemocnění nehtu), takzvané ablaci, je nutné přidávat místní nebo celkovou antimykotickou léčbu. Předpokladem pro hezké a zdravé nehty je také správná péče o kůži rukou a nohou a včasná léčba všech nemocí, které se objeví na nehtech i v jejich blízkém okolí.


 

 

TOPlist